Kargı Tulum Peyniri
kargı bamyası
kargı pirinci
kargı tarhanası
kargı sırık kebabı
kargı bezi
Facebook

  Kuzu Çevirme


  Ülkemizde hangi ilimize hangi ilçemize giderseniz gidin mutlaka daha önce hiç tatmadığınız lezzetlere şahit olacak ve geldiğiniz için yaşadığınız memnuniyeti dile getireceksiniz. Bu lezzetler bazen et yemekleri olur bazen tatlılar olur bazen farklı bir içecek olur ama mutlaka farklı lezzetler olur.

  kuzu çevirmeKargı’da memnun kalacağınız lezzetlerden biri kuzu çevirmedir. Kuzu etiyle her yöremizde farklı farklı yemekler yapılmaktadır. Bazen fırında bazen suyun içinde bazen toprağın altında farklı lezzetlerin ana kaynağı olan kuzu eti Kargı’da sırık kebabı da denilen kuzu çevirme şeklinde sevenleriyle buluşuyor. Bu lezzeti tatmamanız demek büyük bir lezzeti kaçıracağınız anlamına geliyor bundan emin olabilirsiniz. Kuzu bütün şekilde sırığa takıldıktan sonra içine tuz atılıp kenarları dikilir ve daha sonra ateşte döndürülmeye başlanır. Ateşte yavaş yavaş dönen kuzu çevirme eşsiz lezzetine yavaş yavaş dönüşmeye başlar. Ateşte yavaş yavaş pişerken yağı da altına konulan tepsiye yavaş yavaş akar. Bu yağ daha sonra ekmekle birlikte yenir ama çevirmenin tadını bu yağda bile alabilirsiniz. Kuzu çevirme ateşte pişmeye devam ederken çevrilmesi gerekir. Bu çevirme bazen insan gücüyle bazen de buna uygun hazırlanmış makinelerle yapılır. Hangisiyle yapılırsa yapılsın kuzu çevirmenin tadı aynıdır ve değişmez. Pişerken çıkardığı o koku mükemmeldir. Kuzu çevirme piştikten sonra parçalanır ve sıcak sıcak yenir. Kuzu çevirmeyi aynı zamanda soğuk olarak da yiyebilirsiniz. Her iki şekilde de sırık kebabının tadı başka yemeklere benzemez. Sırık kebabının tadını aldığınız vakit bir daha ondan vazgeçemeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

  Kuzu çevirmeyi başka illerimiz ya da ilçelerimizde de belki bulabilirsiniz. Fakat Kargı’da yapılan kuzu çevirmenin lezzeti farklıdır. Kendine özgü hazırlama ve pişirme teknikleri ve kullanılan malzemelerdeki lezzet sırları kuzu çevirmeyi diğer lezzetlerden ayırt eden özellikleridir.

  Kuzu çevirmenin yanında daha birçok eşsiz lezzet Kargı’da sizleri beklemektedir. Kirli sac denilen eşsiz lezzetteki yemeğimiz, dünyaca ün kazanmış tulum peynirimiz, her derde deva Kargı tarhanamız, ramazanlarımızın ve iftar sofralarımızın vazgeçilmezi keşkeğimiz, Kargı bamyamız, pirincimiz, Kargımızın eşsiz lezzetleridir. Bu lezzetlerin farkına varmanız dileğiyle…


  «« Kurban Bayramınız Mübarek Olsun İlk Yardım Sertifikası »»


  Kargı'nın TarihiKöy DüğünleriKargı BeziKargı PanayırıSrc BelgesiYayla TurizmiKargı Yaylası
  At YarışlarıYağlı GüreşlerPirinçBamyaTulum PeyniriKirli SacSırık Kebabı
  TarhanaSırık KebabıTarhanaKeşkek