Kargı Tulum Peyniri
kargı bamyası
kargı pirinci
kargı tarhanası
kargı sırık kebabı
kargı bezi
Facebook

  Kirli Sac


  Adına bakıp da böyle de yemek mi olurmuş demeyin? Olur, hem de sacın başına oturduğunuzda parmaklarınızı bile yersiniz. Bu yemek çarşıda ekmek fırınlarında pişirilir. Genellikle erkekler hazırlar. Yaz mevsiminde öğle yemeği için eve gitmeyen esnaflara hazır yemektir. Üç beş esnaf bir araya gelip, birlikte hazırlayıp yemeği fırına verirler. Sac, fırınlarda veya kasaplarda bulunur. Yenisi pişirilinceye kadar sac yıkanmadan saklanır. Bunun için “Kirli Sac” denilmektedir. Yıkanmamasının sebebi de, sacın paslanmasını engellemek içindir.

   

  kirli sac

  Kirli Sac

  Kasaptan veya fırından alınan sac, içine su konularak fırına sürülür. Su kaynayınca iyice yıkanır. Yeteri miktarda patlıcan , soğan, domates, birkaçı acı olmak üzere biber ve 2-3 baş sarımsak doğranır. Yiyecek kişinin sayısına göre sacın büyüklüğü, sebzenin ve etin miktarı ayarlanır.Kasaptan eti alırken “sac eti” yapılacağı söylenir. Kasap da eti ona göre doğrar. Kuyruk yağı koyar. Sebzelerimizi iyice karıştırdıktan sonra et sebzelerin görünmesini engelleyecek şekilde yerleştirilir. Sacın kenarlarına ince doğranmış kuyruk yağı konulur. Bundan sonrası fırıncının işidir. Yemeğin tuzu zamanı gelince fırında katılır. Yemek, 1-1,5 saat içerisinde pişer. Kişi sayısınca sıcak somun alınır, sıcak sıcak yenilir, beklemeye gelmez, yerken çatal kaşık kullanılmaz, yanma bir de karpuz kestin mi değme keyfine. Yerken sona kalan kişi, sacı bulaşık kalmayacak şekilde bitirir, yıkanmaya gerek kalmaz. Yemekten sonra sac yıkanmadan alınan yere teslim edilir. Eskiden böyleydi. Ama şimdi böyle değil. Evlere getirilen sacları yıkamadan getirmek pek uygun düşmüyor. Ama yıkanan sac, uzun süre kullanılmayınca paslanıyor.

  Bir gün yolunuz Kargı'ya düşerse “Kirli Sac” yemeden gitmeyiniz. Nasıl yapacağım diye düşünmenize gerek yok. Hangi kasaba gitseniz sizin için yemeği seve seve hazırlar, fırına verir, size de afiyetle yemek düşer.

   

  * Bu metin Kargı Belediyesi'nin izni ile "Dünden Bugüne Kargı" isimli çalışmadan alınmıştır.


  Sırık Kebabı »»


  Kargı'nın TarihiKöy DüğünleriKargı BeziKargı PanayırıSrc BelgesiYayla TurizmiKargı Yaylası
  At YarışlarıYağlı GüreşlerPirinçBamyaTulum PeyniriKirli SacSırık Kebabı
  TarhanaSırık KebabıTarhanaKeşkek