Kargı Tulum Peyniri
kargı bamyası
kargı pirinci
kargı tarhanası
kargı sırık kebabı
kargı bezi
Facebook

  Kargı'da Turizm


  Şirin İlçemiz Kargı, ilginç doğal güzellikleri, yaylaları, yeşili, yaban yaşamına özgü her şeyi ile eşsiz bir cennet köşesidir. İlçemiz yayla ve doğa turizmine uygundur. Orman alanı içerisinde mesire yerleri ile kaynak sularına da sıkça rastlanmaktadır.

  Ormanlarımızdaki kaynak sularımız soğuk ve temiz sulanmızdır. Özellikle yaz aylarının sıcaklığından kurtulmak ve dinlenmek isteyen yöre halkı, soğuk su başlarını mesire yeri haline getirmiştir.

  piknik alanı

  Kargı'da Piknik Alanı

  Tarihten gelen bir ortak hayatın adı olan yaylarımız ve ilçemizin doğal güzellikleri, Kargı'nın turizm potansiyelini oluşturur. Özellikle yaz aylarında, ilçemiz merkezinin ve köylerinin sahibi bulunduğu yaylarına; halkımızın büyük bölümü, uzun yıllardan beri göç ederek Mayıs - Ekim ayları arasındaki yaşamını burada geçirmektedir. Yazın sıcağını yayla serinliğinde hayvansal üretim yaparak ve ilçemizin ünlü “kargı tulum peynirini” üreterek değerlendirmektedir.

  Son yıllarda, insanlar büyük şehirlerden köylerine gelerek yaz tatilini yaylarında geçirmekteler. Bu süre zarfında temiz havadan, doğal güzelliklerden, doğal hayvansal ve bitkisel ürünlerden yararlanmakta, eş dostuyla özlemlerini gidermektedir.

  Yaz boyunca ilçemiz yardımlaşma derneklerinin düzenledikleri yayla şenliklerine katılmakta ve eğlenceler, konserler, yağlı güreşler ve karakucak güreşleri ile yarışmalar izleyerek tatilini değerlendirme imkanı bulmaktadır.

  kargıda eğlenceler

  Kargı'da Eğlence

  İlçemizde yaşayan halk, hafta sonları ormanlık alanlarda bulunan günü birlik dinlenme yerlerinde, yaylalarda piknik ve dinlenme imkanı bulmaktadır. Ormanlık alanlara gidemeyenler için ise ilçe merkezine 3 km mesafede bulunan mesire yerine veya ilçe merkezindeki çayır mevkiinde bulunan piknik alanına giderek piknik yapma ve dinlenme imkanı bulmaktadır.

  Bu yıl ilçemizde yeni bir turizm çeşidi olarak dağcılık potansiyelinin de olduğu ortaya çıkmıştır. İlçemiz merkezinde bulunan Karakise Kayası'na Dağcılık Federasyonu organizasyonuyla gelen bir grup dağcı tırmanış yapmıştır.

  Sonuç olarak ilçemiz ormanları, dağları, yayları ile sahip olduğu doğal güzellikleri, araştırıldığında ortaya çıkacak tarihi eserleriyle, yazın yapılan yayla şenlikleri ve Ekim ayı sonunda yapılan panayırı ile turizm potansiyeli yüksek bir yurt köşesidir.

   

  * Bu metin Kargı Belediyesi'nin izni ile "Dünden Bugüne Kargı" isimli çalışmadan alınmıştır.


  Yayla Turizmi »»


  Kargı'nın TarihiKöy DüğünleriKargı BeziKargı PanayırıSrc BelgesiYayla TurizmiKargı Yaylası
  At YarışlarıYağlı GüreşlerPirinçBamyaTulum PeyniriKirli SacSırık Kebabı
  TarhanaSırık KebabıTarhanaKeşkek