Kargı Tulum Peyniri
kargı bamyası
kargı pirinci
kargı tarhanası
kargı sırık kebabı
kargı bezi
Facebook

  Yağmur Duası


  Göde Göde Mekerek

  Gökten Irahmet gerek

  Tarlada çamur

  Teknede hamur

  Ver Allah’ım Ver

  Sicim Gibi Yağmur

   

  Şimdiki çocuklar unuttular bu tekerlemeyi daha pek çok güze! şeyleri unuttukları gibi. Çelik çomak oynayan çocuk kalmadı. Çeşit çeşit oyunları, gazoz kapakları ile oynadığımız oyunlar, saklambaçlar.... hepsi birer birer tarihe karıştı. Varsa yoksa televizyon, çizgi filmler, He-Man'ler Voltran'lar, İnek Şaban'lar, vurdulu kırdılı filmler...

  İlkbahar aylarının kurak gittiği yıllarda . büyüklerin de teşvikiyle yağmur duasına çıkılırdı. Mahallenin 6-15 yaş arası bütün çocukları katılırdı yağmur duasına. Çocuklar arasında “göde göde mekerek” tir oyunun adı. Göde göde mekerek oynamak için mahallenin bütün çocukları toplanırlar. Ellerinde 1-1,5 metre uzunluğunda sopa, sopanın ucunda da çaput bağlıdır. O sopaların ve ucundaki
  çaputların niye bağlandığını kimse bilmez. Ama oyun öyle başlar. Sıra ile mahallenin bütün evleri gezilir. Her evin önüne gelince bildiğimiz tekerleme söylenir:

  Göde Göde Mekerek

  Gökten Irahmet gerek

  Tarlada çamur

  Teknede hamur

  Ver Allah’ım Ver

  Sicim Gibi Yağmur

   

  Evin hanımı sesleri duyunca dışarı çıkıp; pirinç.bulgur, tereyağı, yumurta gibi yiyecekler verir. Dualarının kabul olması dileğiyle, sopanın ucundaki çaputun üzerine bir tas su serper.

  Mahallenin bütün evleri tek tek gezilir. Hiçbir evden boş çevrilmezler. Artık torbalar dolmuştur. Sıra toplanan yiyeceklerin yenmesine gelmiştir. Yemekleri pişirecek birini bulmak gerekir. Bu iş için her mahallenin bir Fatma Anası, Hatice Teyzesi vardır. Çocuklar topladıkları yiyecekleri getirirler Fatma Ana'larına. Yemekler pişer, çocuklar büyük bir iş yapmanın verdiği hazla çalakaşık girişirler pilava. Bu duyguyu kelimelerle ifade etmek mümkün değildir. Mutlaka yaşamak gerekir.
  Darısı şimdiki çocukların başına.

   

  * Bu metin Kargı Belediyesi'nin izni ile "Dünden Bugüne Kargı" isimli çalışmadan alınmıştır.


  Tura Oyunu »»


  Kargı'nın TarihiKöy DüğünleriKargı BeziKargı PanayırıSrc BelgesiYayla TurizmiKargı Yaylası
  At YarışlarıYağlı GüreşlerPirinçBamyaTulum PeyniriKirli SacSırık Kebabı
  TarhanaSırık KebabıTarhanaKeşkek